Zpravodajský přehled za listopad

Výběr nejdůležitějších událostí uplynulého měsíce v Boskovicích a okolí podle redakce Ohlasů. Přečtěte si stručný zpravodajský přehled toho nejpodstatnějšího, co se v listopadu na Boskovicku událo.

Tisková konference Miloše Zemana v BoskovicíchTisková konference Miloše Zemana v Boskovicích   foto: Tomáš Trumpeš

Jižní Moravu navštívil na konci listopadu a začátku prosince prezident Miloš Zeman. Setkání s občany uspořádal v našem regionu v Letovicích, v Boskovicích pouze poobědval a měl zde tiskovou konferenci. Místní veřejnost ani představitele města k setkání nevyzval.

Boskovice obdrží dotaci na stavbu Centra polytechnické výchovy a vzdělávání z takzvaných evropských peněz, a to v plné požadované výši přibližně 62 milionů korun. Celkem má stavba stát 72,5 milionu. Zdá se, že problém s dírou po nedokončené stavbě sportovní haly u základní školy na Slovákově ulici je vyřešen.

Kauza vyhazovu Tomáše Julínka z boskovické nemocnice neskončila pravomocným rozsudkem o neplatné výpovědi. Exministr zdravotnictví za ODS chce po nemocnici za dobu dvou let od vyhazovu do rozsudku ušlou mzdu. Původně to vypadalo, že nemocnice se s exnáměstkem dokáže vyrovnat formou dohody, po doporučení městské rady ale věc skončí znovu u soudu.

Město představilo návrh rozpočtu na rok 2018. Naplánován byl schodek přes 50 milionů korun.

V sokolovně proběhla kompletní oprava podlahy ve velkém sále a v přísálí. Sál se také dočkal nové výmalby. V prosinci se zde budou konat první akce, kompletní rekonstrukce kulturního stánku proběhne nejdříve za několik let.

I Boskovicemi se prohnal orkán Herwart. Největší škody napáchal na střeše zámeckého skleníku, kde proběhla provizorní oprava. Úplná rekonstrukce je naplánována na příští rok.

Vedení města oznámilo, že nakonec neuvažuje o zprůjezdnění spodní části ulice Štefánikovy v napojení na ulici Nádražní. Ulice by se zde měla opravit, ale sloužit pouze pro pěší.

Prosincové zastupitelstvo bude rozhodovat o umístění sportovní haly. Jednání o odkupu jízdárny se významně neposunula, zdá se proto, že varianta v této lokalitě nemá mnoho šancí na úspěch. Radní ovšem zastupitelům nakonec žádné konkrétní doporučení nedali.

Senioři nad 70 let budou moci od příštího roku cestovat hromadnou dopravou po Boskovicích zdarma. Pokud si koupí roční jízdenku IDS, radnice jim ji v plné výši proplatí.

Město spustilo novou podobu svých webových stránek.

Návrhem smíru se boskovická nemocnice pokusila vyřešit soudní žalobu, kterou na ni za Ohlasy podal redaktor Tomáš Znamenáček kvůli neposkytnutí výsledku auditu hospodaření. Nemocnice trvá na tom, že není veřejnou institucí a nemusí se tedy občanům odpovídat ze svého hospodaření, ale nabízí, že výsledky auditu tentokrát vydá. Navrhovaný smír jsme odmítli – chceme, aby soud rozhodl, zda městská nemocnice je, nebo není veřejnou institucí, a jestli tedy občané mají, nebo nemají nárok na informace o jejím provozu.

Vyšel další stolní kalendář, který srovnává historické a současné fotografie různých míst ve městě.

Až na jedinou výjimku končí přímé autobusové spojení z Boskovic do Olomouce.

Od příštího roku si obyvatelé Boskovic a dalších obcí v regionu, které jsou součástí Svazku vodovodů a kanalizací, opět připlatí za vodné a stočné. Ze současných 93,99 korun za kubík se zvýší na 96,81 korun.

V Boskovicích má vyrůst nové workoutové hřiště – tedy venkovní areál pro cvičení a posilování. Nakonec nejspíš nebude v Doubravách u Sportparku, v anketě se lidé přiklánějí k jeho umístění ve městě.

Pamětní desku odhalili v Olešnici válečnému letci Zdeňku Škarvadovi, který by se letos dožil 100 let.

Ve Lhotě Rapotině budou společně s volbou prezidenta v lednu hlasovat i v místním referendu. Témata mají hned dvě: přesun technologické linky kamenolomu blíže obci a takzvaná Boskovická spojka, která má vést blízko Lhoty.

Ani druhé odvolání nepomohlo boskovickému advokátu Adamu Wilkovi. Ten byl v červenci uznán vinen v případu podvodu při rekonstrukci domu v Boskovicích. Byl to už druhý odsuzující rozsudek. Po prvním z prosince loňského roku se Wilk úspěšně odvolal, druhé odvolání ale krajský soud v Brně teď v listopadu zamítl.

U krajského soudu v Brně probíhá také líčení s Jaroslavem Andreskou, který byl jedním z šéfů bývalého provozovatele boskovické solární elektrárny. Je obžalovaný z neoprávněného získání licence od Energetického regulačního úřadu. Už dříve soud tuto licenci bývalým boskovickým solárníkům zrušil.


Provoz novin vyžaduje hodně práce a peněz. Ohlasy už čtvrtým rokem dotujeme z vlastní kapsy, protože v nich vidíme smysl a možnost zlepšit život v našem regionu. Našli jsme dostatek čtenářů, kteří mají o naše texty zájem, ale zatím jen málo těch, kteří by nám přispěli finančně. Navzdory tomu ale nechceme naše texty uzamykat jen pro platící, záleží nám na tom, aby se dostaly k co největšímu počtu čtenářů. Jestli nás rádi čtete, zvažte prosím pořízení předplatného. Můžete si nás předplatit na webu i na papíře; bez dostatečného počtu platících čtenářů zanikneme.

další zpravodajství