Gianniho kulturní výběr na leden

Zájemci o kulturní dění v našem regionu si můžou obvykle vybírat z poměrně bohaté nabídky akcí. Gianniho kulturní výběr přináší tipy na několik událostí, které autor této rubriky pokládá za obzvlášť zajímavé a o kterých se domnívá, že by je bylo škoda v nadcházejícím měsíci minout.

David DorůžkaDavid Dorůžka   foto: daviddoruzka.com

Derniéra Maskovačky

Hostinec U Rudyho, 7. ledna 14:00

Kdo nestihl v prosinci v boskovickém kině uvedení skautského filmu Maskovačka, má příležitost tento snímek zhlíédnout v první neděli tohoto roku v Hostinci U Rudyho. Maskovačka získala ocenění za nejlepší film na letošní Příborské klapce a jedná se o veselý příběh z chlapeckého tábora, který představuje plnění zkoušek netradičním způsobem.

Tříkrálový koncert pěveckých sborů

Kostel sv. Prokopa Letovice, 7. ledna 15:00

V neděli 7. ledna se v kostele sv. Prokopa v Letovicích koná Tříkrálový koncert pěveckých sborů. V podání dětských pěveckých sborů Carmina a Sluníčko, komorního pěveckého sboru Carpe diem, pěveckého sboru Vlastimil Vanovice a Smíšeného pěveckého sboru Bohuslava Martinů zazní koledy, vánoční písně a spirituály a Česká mše vánoční „Hej, mistře“ Jakuba Jana Ryby. Slovem bude provázet Marie Nečasová.

Krajiny beze jména a jiné obrázky nejen ze služebních cest

Kafe za rohem, 7. ledna 16:30

Výstava s názvem Krajiny beze jména a jiné obrázky nejen ze služebních cest zahrnuje množství menších kreseb, jejichž autorem je absolvent boskovického gymnázia, Konzervatoře Jaroslava Ježka v Praze a Filozofické fakulty Masarykovy univerzity v Brně Švanca Aleš. Jedná se o průřez tvorby z let 2010–2017, spojujícím tématem je motiv krajiny. Úvodní slovo na vernisáži pronese kurátor výstavy J. Oujeský, kulturní program obstará folková kapela Na Větvi.

Linha Singers

Zámecký skleník Boskovice, 8. ledna 19:00

Pod názvem Linha Singers se skrývá skupina zpěváků a instrumentalistů, kteří záměrně překračují hranice několika hudebních žánrů: různé pěvecké techniky jsou odvozeny z vážné i lidové hudby, šansonu nebo jazzu. Na repertoáru mají asi dvě stovky skladeb českých i světových autorů, a to ve vlastních vokálních transkripcích z pera Jiřího Linhy. Na vystoupení tohoto netradičního tělesa se můžeme těšit v pondělí 8. ledna v boskovickém zámeckém skleníku, koncert bude spojen s novoročním přípitkem.

Novoroční koncert se slavnostním přípitkem

Kulturní dům Letovice, 10. ledna 18:30

Další koncert, kde si můžeme připít na začátek nového roku, se koná o dva dny později v kulturním domě v Letovicích, kde vystoupí Moravské klavírní trio spolu s operními sólisty, kterými tentokrát budou sopranistka Iveta Jiříková a barytonista Martino Hammerle-Bortolotti. Zazní například árie z Verdiho nebo Pucciniho oper, ale také populární operetní melodie a canzony jako jsou Non ti scordar di me, Granada či jazzový standard Summertime z Gershwinovy opery Porgy a Bess. Hlavní sólovou skladbou v podání Moravského klavírního tria bude průřez hlavními melodiemi Čajkovského baletu Labutí jezero.

Koncert symfonického orchestru

Sokolovna Boskovice, 16. ledna 19:00

S programem ze skladeb Georgese Bizeta, Antonína Dvořáka, Petra Iljiče Čajkovského a Pietra Mascagniho se v úterý 16. ledna v boskovické sokolovně představí nový Symfonický orchestr města Boskovice pod vedením Tomáše Pléhy a Dominika Pernici. Jedná se o zahajovací koncert provozu střediska Sokolovna pod KZMB a součástí koncertu budou vystoupení tanečních oddělení ZUŠ Blansko a ZUŠ Boskovice.

Velká nádhera

Kino Panorama Boskovice, 18. ledna 19:30

Snímek Velká nádhera italského režiséra a scénáristy Paola Sorrentina je držitelem Oscara i Zlatého glóbu za nejlepší cizojazyčný film a svým stylem bývá přirovnáván k dílům takových velikánů italského filmu, jako byli Federico Fellini nebo Michelangelo Antonioni. Stejně jako oni prý v tomto filmu podává kritiku současné společnosti, žijící v povrchnosti, přetvářce a zaslepenosti. Film vznikl v roce 2013 a je první letošní projekcí boskovického filmového klubu.

Čarodějnický učeň

Zámecký skleník Boskovice, 21. ledna 15:00

Jednoho dne do kraje až na konci světa, po dlouhé řece Minaj, připluje košík s malým chlapcem jménem Melori. V temném kraji plném různých skřetů, divokých víl a tajemných bytostí žijí odedávna tři čarodějnice – Xatorie, Euforie a Třeštice. Čarodějnice se malého chlapce ujmou a vychovají z něj malého čaroděje. Metropolitní divadlo Praha slibuje napínavý muzikálový příběh s kouzly na profesionální úrovni a zpěvnými texty písní, takže nás patrně čeká pohádkový muzikálový zážitek nejen pro děti.

Římané v pohybu

Muzeum regionu Boskovicka, 24. ledna 17:00

V prosinci 2017 byla v boskovickém muzeu zahájena výstava s názvem Barbaři v pohybu, která ukazuje archeologické nálezy z oblasti Malé Hané a Jevíčka. K jednotlivým panelům se v průběhu trvání výstavy bude konat několik přednášek. První z nich – s názvem Římané v pohybu – prosloví vedoucí Střediska pro výzkum doby římské a doby stěhování národů Balázs Komoróczy, další přednášky budou následovat v únoru a březnu tohoto roku.

David Dorůžka Trio

Zámecký skleník Boskovice, 24. ledna 19:00

David Dorůžka je jedním z nejvýznamnějších českých jazzových kytaristů, studoval kompozici a hru na kytaru na prestižní americké Berklee College of Music, potom se přesunul do New Yorku, kde hrál s celou řadou významných jazzových hudebníků. V Boskovicích vystoupí s programem ze svého nového autorského alba Autumn Tales, spolu s ním se představí kontrabasista Jiří Slavík a bubeník Martin Novák.


Provoz novin vyžaduje hodně práce a peněz. Ohlasy už čtvrtým rokem dotujeme z vlastní kapsy, protože v nich vidíme smysl a možnost zlepšit život v našem regionu. Našli jsme dostatek čtenářů, kteří mají o naše texty zájem, ale zatím jen málo těch, kteří by nám přispěli finančně. Navzdory tomu ale nechceme naše texty uzamykat jen pro platící, záleží nám na tom, aby se dostaly k co největšímu počtu čtenářů. Jestli nás rádi čtete, zvažte prosím pořízení předplatného. Můžete si nás předplatit na webu i na papíře; bez dostatečného počtu platících čtenářů zanikneme.

další zpravodajství